Bozkır Ulaşım ve Altyapı Bilgileri


Bozkır ilçesi Konya iline bağlıdır. Bozkır 52 mahalleden oluşur. 1.105 kilometrekarelik yüzölçümü ile Konya'nın toplam yüzölçümünün %2,71 'i büyüklüğünde olan Bozkır'da 2019 yılı nüfus verilerine göre 25.894 kişi yaşamaktadır. Bu sonuçlar ile kilometrekareye düşen ortalama kişi sayısı 23,43 olarak gerçekleşir.


  • Ahırlı Batı Kuzeybatı yönündeAhırlı 12,56 km
  • Yalıhüyük Kuzeybatı yönündeYalıhüyük 18,96 km
  • Hadim Güneydoğu yönündeHadim 29,21 km
  • Akören Kuzey Kuzeydoğu yönündeAkören 31,49 km
  • Taşkent Güneydoğu yönünde Taşkent 36,65 km
  • Güneysınır Doğu yönündeGüneysınır 43,57 km

Bozkır'ın merkezine 53 km mesafeden daha yakın 6 İlçe bulunuyor. 


Bozkır Coğrafi Bilgisi

EnlemBoylam
37° 11' 22,02''32° 14' 46,1796''
37,1894532,246161


Karayolları 

İlçemizin karayolu ile Konya İli, Ahırlı İlçesi, Yalıhüyük İlçesi, Güneysınır İlçesi ve Hadim İlçeleri ile bağlantısı bulunmaktadır.

Tamamlanan Bozkır Antalya Yolunun (Akseki-Bozkır yolu) tamamlanıp ulaşıma açılması ile, ilçemizin Akdeniz’e olan bağlantısı kısalmıştır.

Karayolunun AdıMesafesi (km)İzlenen Güzergah
Bozkır-Konya119Bozkır-Sarıoğlan-Konya
Bozkır-Seydişehir52Bozkır-Ahırlı-Yalıhüyük-Seydişehir
Bozkır-Güneysınır55Bozkır-Sarıoğlan-Güneysınır
Bozkır-Hadim80Bozkır-Sarıoğlan-Hadim
Bozkır-Ahırlı15Bozkır-Ahırlı
Bozkır-Yalıhüyük20Bozkır-Yalıhüyük

İlçemizin illere olan uzaklığını incelemek için Bozkır iller arası mesafeleri sayfamıza bakabilirsiniz. 

Mahalle Yolları

İlçemize bağlı merkez ve kırsal mahallelerimizin tamamının ulaşım yolları asfalttır.

Telekomünikasyon

İlçe merkezi, mahallelerimizin (kasaba ve köylerimizin) hepsinde sabit telefon altyapısı bulunmakta olup ADSL hizmet neredeyse tüm mahallelerimizde bulunmaktadır. 

Kanalizasyon

İlçe merkezi, Çağlayan ve Dereköy ile Akçapınar, Bağyurdu, Pınarcık, Sazlı ve Yolören mahallelerimizin kanalizasyonu bulunmakta olup, diğer mahallerimizdeki (köy ve kasabalar) kanalizasyon çalışmaları KOSKİ Bozkır işletme şefliği tarafından yürütülen çalışmalarla yapılmaya çalışılmaktadır. 

Elektrik

İlçe merkezi, kırsal mahallerimizde (kasaba ve köyler) elektrik olup, yaylaların bir kısmında da elektrik bulunmaktadır.

İçme Suyu

İlçe merkezinde şebeke suyu bulunmaktadır. ilçemize bağlı tüm mahallemiz KOSKİ aracılığı ile su almaktadır. Mahallere temin edilen suyun büyük bir bölümü Gurup suyundan temin edilmektedir. Gurup suyunun kaynağı Dereköy Sarıot Yaylası Böğürdelik mevkiindedir.

İmar ve Altyapı Durumu

İlçemiz Bozkır'ın imar planı vardır. Bozkır Belediyesinin altyapı işi tamamlanmış olup, çoğu mahallemizin alt yapı çalışması tamamlanmakla beraber alt yapı eksiklikleri yaşayan mahallelerimizin alt yapı çalışmaları yapılmaktadır. 


Bozkır Ulaşım ve Altyapı Bilgileri Bozkır Ulaşım ve Altyapı Bilgileri Reviewed by Bozkır Dernekleri on Ekim 31, 2020 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.