Bozkır İlçesinin Coğrafi Durumu - Bozkır İklimi - Bozkır Sınırları - Bozkır Arazi Dağılımı - Bozkır Akarsuları - Bozkır Gölleri

Bozkır İlçesi 37*-38* Kuzey enlemi, 32*-33* Doğu boylamları arasında yer almaktadır. Konya İline bağlı 31 İlçeden biri olan Bozkır’ın denizden yüksekliği 1162 metre, Yüzölçümü 1949 kilometrekaredir.

İklimi

İlçenin iklimi karakteristik bir özellik arz etmektedir. İç Anadolu ve Akdeniz iklimlerinin arasında geçit bir iklim özelliği taşır. Kışlar kısmen ılık, kısmen sert ve yağışlı, İlkbahar ılık ve yağışlı, yazlar kurak ve sıcak, Sonbahar ılık ve yağışlı geçer. Genel olarak yıllık yağış miktarı metrekareye 640-650 k.g. civarındadır.

Sınırları

İlçenin Kuzeyinde Çumra ve Akören, Güneyinde Hadim ve Antalya Doğusunda Güneysınır, Batısında Antalya ve Ahırlı İl ve İlçeleri bulunmaktadır.

Arazi Dağılımı

İlçemiz güney bölgelerinde arazi yüksek tepe ve dağlardan meydana gelmektedir. Torosların en yüksek kısımları bu bölgededir. Geniş ve yüksek yaylalar bu bölgede hakimdir. Tarıma elverişli arazi sahası azdır. Batı sınırı bölgesinde yine aynı duruma rastlanmakla beraber müsait düzlükler bulunmaktadır. Tarım arazisi genellikle Kuzey,Kuzeybatı ve Doğu bölgelerindedir. İlçe arazisi daha ziyade orman, orman karışık meralar ve işe yaramayan taşlık arazilerden oluşmaktadır. Ormanlık arazide daha çok Ardıç, Karacam, Göknar ve Meşe ağaçları bulunmaktadır. Bağ sahası ise meyilli tepeler üzerinde yer almıştır.

Belirli Akarsuları

Çarşamba Çayı (Uluçay)

İlçemiz sınırları içinden doğarak Çumra İlçesi sınırlarına giren bu çayın uzunluğu 65.km'dir. Karacahisar mahallesinin Aygır Mevkiinden doğar, Sorkun Kasabasından doğan Toplar ve Kozlu dereleri ile birleşerek SorkunDereköy, Çağlayan, İlçe Merkezi ve Yolören mahallesi içinden geçerek Pınarcık mahallesinin altında Beyşehir Çarşamba BSA kanalıyla birleşerek Apa Barajına ulaşır. Çarşamba Çayının resmi ismi olsa da Çarşamba çayının aktığı mahallelerde yöresel isim olarak Uluçay olarak da bilinmektedir.  

Göksu 

Göksunun bir kolu olan Gökdere Hadim İlçesi hudutları içinden doğar Dereiçi, Söğüt, Hisarlık ve Hamzalar mahallelerinin arazilerinden tekrar Hadim İlçesi sınırlarına girer.

Beyşehir gölünün tahliye kanalı olarak yapılan Beyşehir Kanalı Apa Barajını besleyerek Konya Ovasının bir kısmının sulanmasını sağlar. Osmanlılar zamanında yapılan Beyşehir Kanalı Yalıhüyük’ ve Ahırlı İlçeleri sınırlarından geçerek Bağyurdu, Sazlı, Kuşça ve Pınarcık Köylerinin sınırlarından Apa Barajına dökülür.

İlçe İçerisinde bulunan akarsular vadilerden geçmesi nedeniyle ancak kenarlarında şerit halinde bulunan tarım arazisini sulamaktadır.

Göller

Suğla Gölü

İlçenin Batı kesiminde Suğla gölü mevcuttur. Ahırlı ve Yalıhüyük İlçeleri sınırları içerisinde kalan göl arazisi 61.000.dönümdür. Göl arazisi Devlet su İşleri tarafından Beyşehir gölünün tahliye deposu olarak kullanılmaktadır. Gölü güneyindeki Toroslardan inen kuvvetli yağışlar beslemektedir. Yağışların az olduğu yıllarda göl suyu çekilmekte ve göl sahasında ekim yapılmaktadır. Bu araziden İlçemiz DereköyÇağlayan, ve Harmanpınar mahallesi ile Akçapınar, Sazlı ve Bozdam mahallelerimiz yararlanmaktadır.

Dipsiz Göl

Torosların yüksek dağlarından Yıldız dağı eteklerinde 2-3 dekarlık krater gölü bulunmaktadır. Bu göle halk arasında Dipsiz Göl denilmektedir.

Bozkır İlçesinin Coğrafi Durumu - Bozkır İklimi - Bozkır Sınırları - Bozkır Arazi Dağılımı - Bozkır Akarsuları - Bozkır Gölleri Bozkır İlçesinin Coğrafi Durumu - Bozkır İklimi - Bozkır Sınırları - Bozkır Arazi Dağılımı - Bozkır Akarsuları - Bozkır Gölleri Reviewed by Bozkır Dernekleri on Ekim 31, 2020 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.